24 Senaryo Yazarlığı Atölyesi

DSC_0040
Gülçin Gök
Son Güncelleme Mart 23, 2022
0 kişi kayıtlı

Atölye Hakkında

24 SENARYO YAZARLIĞI ATÖLYESİ başlıyor!
12 hafta sürecek atölyemizde; Türkiye’nin ilk senaryo doktoru Gülçin GÖK tarafından 24 saatte senaryo yazımın özü ve tekniği anlatılarak, senaryo yazımının ilk adımından son adımına kadar, ihtiyaç olan tüm bilgi katılımcılara kazandırılacaktır.
Tamamen uygulamalı bir atölye olan 24’te klasik anlatı senaryo yapısı anlatılacak, katılımcılar hem senaryo doktorunun; uzun metraj yazım tecrübesinden faydalanacak hem de derste kazandıkları birikimi; kendi uzun metraj senaryolarının yazımında kullanabilecektir. Atölye sonunda katılımcılar; bir film senaryosu yazma tekniğini kavrayarak; kendi film senaryosunu yazmaya başlayacaktır.
Sertifikalı atölyemizde senaryo yazımı da yapılacaktır.

Yer : İstanbulTel: +90 530 767 54 60

Öğrenecekleriniz

Senaryo Yazarlığı

Requirements

  • Zoom Uygulaması
  • İnternet

Eğitmenin

Gülçin Gök

Senaryo Yazarlığı Eğitmeni

0/5
2 Kurs
0 Yorum
0 Öğrenci

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV bölümünde lisans öğrencisi olarak, Sinema ve Televizyon’un büyülü dünyasına adım atar. Okul hayatı boyunca, biri tez filmi senaryosu, yirmi adet kısa metrajlı film senaryosu yazar. Kısa metrajlı film senaryolarından ‘Öteki’ ve ‘Hayat Bilgisi’ni filme çeker. ‘Durak’ isimli kısa metraj film senaryosu ‘Kültür Bakanlığı Geleceğin Sineması, Sinema Öğrencilerinin Kısa Film Projelerini  Destekleme Yarışması’ senaryo ödülünü alır. Aynı yıl içerisinde filme çeker. Okuldan mezun olmadan girdiği senaryo yarışmasında bir yapımcı senaryo tekniğini çok beğendiğini söyleyerek, senaryo doktorluğu macerasının başlayacağı Medyavizyon Sinema ve Dağıtım Şirketine yönlendirir. Şirkette dağıtımının yapılmasına karar verilecek filmlerin senaryo analizlerini yapmaya başlar. Aynı tarihlerde Z1 Film Atölyesinde Yönetmen Yavuz Özkan’ın sinema filmi çalışmalarına katılır. Yaptığı analizler Yeşilçam ve Yeni Sinemacılarının ilgisini çeker. Gelen talepler üzerine bir haftada beş tane sinema filmi senaryosuna baktığı günlerin ardından, bu oranı iki yıl içerisinde 100’ün üzerine çıkarır. Bu yoğunluktan edindiği deneyimle batılı ülkelerin sinema sektöründe  Senaryo Doktoru (Script Doctor) olarak bilinen Türkiye Sinema sektöründe henüz yer edinmemiş bir uzmanlık olan ‘Senaryo Doktorluğu’ kavramını ilk kez kullanarak, yeni bir uzmanlık alanı geliştirir. Bununla ilgili bir web sitesi kurarak, (www.senaryodoktoru.com) site üzerinden çalışmalarını yürütmeye devam eder.

Senaryo yazım çalışmalarını da aksatmayarak, 6.Ulusal Kısa Film Festivali ‘Şiddet’ Konulu Kısa Film Öykü Yarışmasında ‘Rapunzel’ adlı öyküsüyle Mansiyon ödülünü kazanır. Bir süre sonra NTV’nin ‘Türkiye’nin Yönetmenleri’ adlı projesinde, Yavuz Özkan’ın ‘İsimsiz’ adlı kısa filminin Yönetmen Yardımcılığını yapar. TV dünyasındaki macerasını Medyavizyon bünyesinde kurulan D-Smart üzerinden yayın yapan Sinema TV, Sinema TV2, Sinema TV Aile kanallarında fragman metin yazarlığı yaparak devam ettirir.

Senaryo doktorluğu, senaryo yazarlığı, reji asistanlığı ve benzeri alanlarda  yaptığı çeşitli işlerin ardından 2011 Yılında ATV’ de yayınlanan  ‘AL YAZMALIM’ dizisinde reji asistanlığı yaparak TV dünyasına katkıda bulunur. Eğitimi de ihmal etmeyerek, setten ayrıldıktan bir müddet sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları İSMEK’ te ‘Kısa Film Yapım Usta Öğreticisi’ olarak görev yapar.

Bu arada eğitim hayatına da ara vermez. Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Yeni Medya Anasanat Dalı’nda özel öğrenci olarak devam ettiği Görsel İletişim Dersi için hazırladığı ‘Erk’(deneysel) isimli kısa metrajlı filmi;

Erk – 2015 …. Deneysel, 00:03:33 9. İkinci El Film Festivali, Kısa Filmler Bölümü, Gösterim Seçkisi. 2015 11. Kar Film Festivali, Deneysel Dalı, Finalist. 2015 1. Silüet Ulusal Kısa Film Festivali, Deneysel Dalı, Finalist. 2015

Festivallerinde başarılar elde eder.

Yüksek Lisans Eğitimini; Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Film Tasarım bölümünde; ‘‘Popüler Sinemada Evrensel Anlatım Öğeleri ve Senaryo Analizi’’ isimli  tez çalışmasıyla başarıyla tamamlar.

Daha fazla

Yorum yaz

Screen Shot 2022-03-23 at 18.48.49

1,700.00

Seviye
Tüm Seviyeler
Dil
Türkçe