Felsefe Atölyesi: Arzu, İhtiyaç, Politika

admin
güçlü ateşoğlu
Güçlü Ateşoğlu
Son Güncelleme Haziran 13, 2022
1 kişi kayıtlı

Atölye Hakkında

Güçlü Ateşoğlu ile dört haftalık felsefe atölyemizde konumuz:
‘Arzu, İhtiyaç, Politika-Spinoza, Hegel, Marx, Nietzsche’

Kendisine kadar duyguların temellendirilmesinin yapılmadığını söyleyen Spinoza’nın Ethica eserindeki arzunun ne olduğuyla başlayacağımız seminerler dizisinde özellikle belirleyici olan sevinç ve keder duyguları üzerinde duracağız. “Var-kalma çabası” ya da “kudret”i anlamına gelen “conatus” düşüncesi ile Nietzsche’nin “güç istemi” ya da “kudret iradesi” dediği kavrayışı tartışacağız. Sonrasında tarihsel olarak geri dönüp Hegel’in arzudan ne anladığını, kendinin-bilinci dediği şeyi nasıl oluşturduğunu, bunun da insanlar arasında karşılıklı tanınma/kabul görme için neden esas olduğunu ele alıp Marx’ın insanın en temel ihtiyacı dediği şeyi -tatmin edilmesiyle birlikte düşünüp- politika bağlamında inceleyeceğiz.

Yer : İstanbulTel: +90 530 767 54 60

Requirements

  • Zoom Uygulaması
  • İnternet

Müfredat

dasdasdas

Test

Eğitmenin

admin

5.0/5
53 Kurs
3 Yorum
0 Öğrenci
Daha fazla

Güçlü Ateşoğlu

Felsefe Eğitmeni

0/5
5 Kurs
0 Yorum
9 Öğrenci

ODTÜ’nde Felsefe Bölümü’nde lisans eğitimi alan Güçlü Ateşoğlu, aynı üniversitenin aynı bölümünde “Hegel Felsefesinde Öznelerarasılık ve Özgürlük” başlıklı yüksek lisans tezini tamamladı.

Araştırma Görevlisi olduğu Muğla Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde “Hegel Felsefesinde Metafizik” başlıklı doktora teziyle doktor unvanına hak kazandı.

2010 yılından beri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak görevini sürdürüyor.

Baykuş Felsefe Yazıları Dergisi Genel Yayın Yönetmenliğini de üstlenen Ateşoğlu, ayrıca Ayrıntı Yayınları’nda ve Say Yayınları’nda Felsefe Dizisi Editörlüğü çerçevesinde Spinoza’dan Fichte ve Schelling’e, Hegel’den Marx ve Collingwood’a kadar seksene yakın felsefe kitabını yayımlamıştır. Yüz elli bin adedi aşan Felsefenin Kısa Tarihi kitabının da çevirmenidir.

Daha fazla

Yorum yaz

felsefe

600.00

Seviye
Tüm Seviyeler
Kategori
Dil
Türkçe