Felsefe Atölyesi – Filmlerin Felsefi Dili

güçlü ateşoğlu
Güçlü Ateşoğlu
admin
Son Güncelleme Şubat 26, 2023
2 kişi kayıtlı

Atölye Hakkında

Tarih: 16 Ocak Pazartesi, 20:30

  
Dr.Güçlü Ateşoğlu ile dört hafta sürecek olan yeni felsefe atölyemiz: ‘ Filmlerin Felsefi Dili’

Filmleri hep sevmiştik, kaynaklandıkları edebiyat eserlerini de. Onların ilişkisine felsefenin gözünden bakmak, özgürlük ile varoluş arasındaki hayati salınımımıza ne katabilir? Bu dili ayırt edici kılan nedir? Bu atölyede özgürlük, adalet, görünüş ile gerçeklik ayrımı, kaygı, endişe ve saçma konularını içeren bir izlek yol gösterici olacak.

Hafta Hafta Fim Programı:

1.Hafta: Özgürlük – 1984
2.Hafta: Bulantı – Bulantı
3.Hafta: Gölge Felsefe – Platon’un Mağarası ve Sinema – Otomatik Portakal
4.Hafta: Yeraltından Notlar – Yeraltı (Demirkubuz)

Requirements

  • Zoom Uygulaması

Eğitmenin

Güçlü Ateşoğlu

Felsefe Eğitmeni

0/5
8 Kurs
0 Yorum
16 Öğrenci

ODTÜ’nde Felsefe Bölümü’nde lisans eğitimi alan Güçlü Ateşoğlu, aynı üniversitenin aynı bölümünde “Hegel Felsefesinde Öznelerarasılık ve Özgürlük” başlıklı yüksek lisans tezini tamamladı.

Araştırma Görevlisi olduğu Muğla Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde “Hegel Felsefesinde Metafizik” başlıklı doktora teziyle doktor unvanına hak kazandı.

2010 yılından beri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak görevini sürdürüyor.

Baykuş Felsefe Yazıları Dergisi Genel Yayın Yönetmenliğini de üstlenen Ateşoğlu, ayrıca Ayrıntı Yayınları’nda ve Say Yayınları’nda Felsefe Dizisi Editörlüğü çerçevesinde Spinoza’dan Fichte ve Schelling’e, Hegel’den Marx ve Collingwood’a kadar seksene yakın felsefe kitabını yayımlamıştır. Yüz elli bin adedi aşan Felsefenin Kısa Tarihi kitabının da çevirmenidir.

Daha fazla

admin

5.0/5
91 Kurs
3 Yorum
0 Öğrenci
Daha fazla

Yorum yaz