Gülgûn Feyman ile Diksiyon İleri Seviye Atölyesi

gulgun-feyman-budak
Gülgûn Feyman
Son Güncelleme Kasım 22, 2021
0 kişi kayıtlı

Atölye Hakkında

Diksiyon güzel konuşma sanatıdır. Bunun küçük yaşlarda kazandırılması gereken bir eğitimdir. İlkokul, ortaokul, lise çağlarında verilmesi gereken bir eğitimdir. Hatta Üniversitelerde bile diksiyon eğitimi sürdürülebilir. Türkçe derslerinde verilmesi gereken, ayrı bir ders saati olarak uygulamalı olarak verilmelidir, okullarda yaygınlaştırılmalıdır. Konuşma ve yazma kusurlarının giderilmesinde, öğrencilerin Türkçe derslerinde başarılı ve diğer derslerde de olmalarında çok büyük etkisi vardır. Diksiyon hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Diksiyon çalışmalarında söylenen sözler, sözün yardımcısı olan mimik, jest ve tavırlar da (beden dili) ile birlikte verilmelidir. Diksiyonun tarihsel gelişimi çerçevesinde dönem dönem üzerinde durulmuş, iletişimin her evresinde, kurulmasında ne denli önemli olduğu belirtilmiştir. Konuşmanın doğuşu, gelişimi ve gelişim evreleri belirlenmiş; düşüncenin de konuşma ile başlamış olmasının önemi dile getirilmiştir. Konuşmanın gelişim evreleri çerçevesinde doyumsuzluk evresi, jest evresi, dil öncesi sesleme evresi, telaffuz edilen dil evresi gibi aşamalardan geçtiği anlaşılmıştır.
İleri eğitim evresinde konuşmanın temel ilkeleri, nitelikleri, konuşmacının nitelikleri, güzel konuşmada dikkatin rolü, sözlü anlatımda beden dili iletişim, dil yanlışları, ses eğitimi, nefes çalışması, sesini kullanmama nedenleri, kelime vurgusu, cümle vurgusu gibi konularda ve seslerin özellikleri, söyleyiş kusurları, kekemelik ve kekemeliğin giderilme yöntemleri, iyi bir konuşmacı olabilmek için neler yapılması gerektiği, şiir okuma tekniği, sesler üzerinde alıştırmalar, sesteki genel kusurları gidermeme yolları üzerinde duruyoruz. Türkçe konuşmalarda diksiyonun çok önemi vardır. Madem ki dil kaynaktan kaynağa bilgi, kültür aktarmasını sağlayan bir sosyal olgudur, o halde dilin etkili doğru kullanılmasında gerekli özenin gösterilmesini, eğitim programında yer almasını sağlamaya yetkililerin duyarlı olmasını dilemekteyiz. Ayrıca konuşmacı ve konuşmacının seçeceği konu üzerinde bir değerlendirme yapılmalıdır. Konuşmacının topluluk karşısında konuşmasının nasıl olacağı, konuşmada hangi evrelerden geçeceği saptanır. Konuşmacının özellikleri ve konuşmanın insan kişiliğini yansıttığı biliniyor.Bu yönde alıştırmalar yapıyoruz Ses ve diyafram çalışmaları var. Anlatım bozukluklarının, yazım hatalarının konuşmayı olumsuz etkilediğini biliyoruz.Bu noktada farkındalık sağlamalıyız.
İşte bu amaçla ileri diksiyon buluşmasında neler oluyo bir bakalım.

GÜZEL KONUŞMANIN ÖNEMİ

Sözlü iletişimde etkili ve güzel konuşma, kişinin hem sosyal hem de kişilik özelliklerine olumlu etkilerde bulunur. Çünkü güzel konuşma becerisi olan insanlar, toplum içerisinde, çalışma veya arkadaş ortamında genellikle parmakla gösterilen kişiler olurlar. Kuşkusuz bu becerisinin farkında olan kişiler, bunu hayatına hep katkı olarak yönlendirir.
NİTELİKLİ KONUŞMA VE ÖZELLİKLERİ
Günümüzde uygar insanın en önemli özelliklerinden biri, anadilini güzel, doğru ve etkileyici kullanabilmesidir. “Dilimin sınırları kimliğimin sınırları, kimliğimin sınırları dünyamın sınırlarıdır” der düşünür Wittgenstein.

Tags

Material Includes

  • Ders kayıtları katılımcılara iletilmektedir.

Requirements

  • Zoom Uygulaması
  • İnternet Bağlantısı

Hedef Kitle

  • Dilimizi doğru konuşmak isteyen, etkili konuşma tekniklerini öğrenmek isteyen kişiler katılabilir.

Müfredat

NİTELİKLİ KONUŞMADA BULUNMASI GEREKENLER

BEDEN DİLİ AĞIRLIKLI EĞİTİM

BEDEN DİLİNİN TEMEL TAŞLARI

TOPLULUK KARŞISINDA KONUŞMA TEKNİKLERİ

SORU SORMA TEKNİKLERİ

BİR KONUYU CAZİP HALE GETİREREK ANLATMA TEKNİKLERİ

KARŞISINDAKİNİ DİNLEME VE ANLAMA VE BU NOKTADA BEDEN DİLİNDE YARARLANMA

İLETİŞİMDE DOĞRU VE YANLIŞ DAVRANIŞLAR

TONLAMA VE VURGUYU ETKİLİ KULLANMAK.

BOL EGZERSİZ.

Eğitmenin

Gülgûn Feyman

0/5
5 Kurs
0 Yorum
1 Öğrenci
TV haber sunucusu, oyuncu. Tam adı Gülgûn Feyman Budak. Albay babanın kızı olarak 31 Mayıs 1958 tarihinde Ankara'da doğdu. Atatürk Üniversitesi mezunudur. Çalışma hayatına TRT Erzurum Radyo ve Televizyonu'nda başladı. Sonra Ankara Radyosu'na geçti. Bir Türk Müziği programı olan ‘Hoş Sada’ isimli programını Ümit Aktan ile beraber İyi Haftalar Türkiye isimli sabah programını 4 yıl sundu. Daha sonra haber merkezinde görev alarak uzun yıllar TRT'de haber spikerliği yapan Gülgûn Feyman, 1990 yılında özel televizyon kanallarının kurulmasıyla birlikte Star TV, Show TV, tekrar Star TV, BRT, Flash TV gibi önemli kanallarda da spikerlik yaptı. Gülgûn Feyman, sunuculuğu yanı sıra ayrıca diksiyon dersleri vermektedir. Bir taraftan okutmanlık da yapan Feyman, Beykent Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu'nda da bir dönem ders verdi. Şu anda da görevind Flash TV ve Meltem TV’de programlarına devam etmektedir.
Daha fazla

Yorum yaz

1,800.00

Seviye
İleri Seviye
Kategori
Dil
Türkçe

Material Includes

  • Ders kayıtları katılımcılara iletilmektedir.