İki Büyük Eser: Don Quijote ve Decameron

Prof.Dr.Özlem Kumrular
Prof. Dr. Özlem Kumrular
admin
Son Güncelleme Mart 2, 2023
1 kişi kayıtlı

Atölye Hakkında

Tarih: 27 Şubat Pazartesi, 20:00

  
Prof.Dr.Özlem Kumrular ile edebiyat ve tarihi iki büyük eser Don Quijote ve Decameron üzerinden konuşacağımız ‘Edebiyatın İzinden Tarih Tarihin İzinden Edebiyat’ atölyemiz şubat ayında başlıyor!

Edebiyat ve Tarih Atölyesi:
📌Edebiyat tarihinin iki Opus Magnum’u üzerinden dönemin tarihine gireceğimiz bir atölye… Edebiyat üzerinden tarih, tarih üzerinden edebiyata dokunacağımız, sosyal tarihten girip yemek tarihinden çıkacağımız keyifli bir dört hafta…
📌Ortaçağ ve Yeniçağ’ın derinliklerine inmek için edebiyatın merdivenlerini kullanacağız. Ayrıntılarda gizli sürprizleri çözeceğimiz, göndermeleri yakalayacağımız, İtalya ve İspanya’nın renkli tarihine gireceğimiz, hikâye-novella-roman üçlüsünün gelişimini irdeleyeceğimiz şenlikli bir çalışma olacak.
📌Romana giden yolda neler oldu? Roman nasıl bir ortamda çıktı? Romanın ataları nelerdi? Daha pek çok soruyu birlikte sormak ve cevaplamak için bekleriz.

Eğitmenin

Prof. Dr. Özlem Kumrular

0/5
26 Kurs
0 Yorum
29 Öğrenci
1974 yılında İstanbul’da doğdu. Lisansını Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, yüksek lisansını aynı üniversitenin tarih bölümünde, doktorasını ise İspanya’da, Avrupa’nın en eski üçüncü üniversitesi olan Salamanca Üniversitesi’nde yaptı. 2018 yılında profesörlüğünü aldı. 16. yüzyıl Avrupa-Osmanlı ve Akdeniz tarihi, İspanyol ve İtalyan paleografisi, imgebilim, dini ve sosyal çatışmalar, marjinal sosyal gruplar, Türk korkusu, İslam korkusu, Osmanlı kadınları, Harem, pikaresk roman ve yemek tarihi üzerine çalıştı. Farklı alanlarda dersler verdi. Çeşitli alanlarla uluslararası sempozyumlar düzenledi. Tarih, edebiyat, mizah ve müzik dallarında 23 kitap yayınladı, farklı dillerden 12 kitap çevirdi. Farklı dillerde sayısız makale yazdı, konferanslar verdi. Aşkın Beş Hali adlı romanı İspanya’da 2005 yılında roman- çeşitlilik ödülü aldı. Eserleri 11 dile çevrildi. Blue Jean, Cosmopolitan, Atlas başta olmak üzere pek çok dergide yazdı. Halk TV’de ‘Yüksek Adrenalin’ adlı günlük kültür-sanat programını, Ulusal Kanal’da ise Mehmet Perinçek’le ‘Zaman Treni’ adlı tarih programını hazırladı ve sundu. Metin Uca’nın sahneye koyduğu ‘Çok Püsürlü Tarihi Oyun’, ‘Michelangelo’nun Kamburu’ ve ‘Bunu Mu Demek İstedim’ adlı tek kişilik oyunları yazdı.İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Yunanca, Almanca, Japonca, Osmanlıca, Hırvatça dillerini bilmektedir.​
Daha fazla

admin

5.0/5
91 Kurs
3 Yorum
0 Öğrenci
Daha fazla

Yorum yaz