Mitoloji Atölyesi: Mısır ve Hint Mitolojisi

WhatsApp Image 2022-07-27 at 14.56.35
Pelin Batu
admin
Son Güncelleme Şubat 26, 2023
9 kişi kayıtlı

Atölye Hakkında

Tarih: 10 Ocak Salı, 21:00

  
Dr.Pelin Batu ile yeni atölyemiz dört hafta sürecek olan Mısır ve Hint Mitoloji.
Mısır Mitolojisi dünyanın en kadim mitlerinden biridir. Dünyanın ilk medeniyetlerinden biri olunca bin yıllar boyunca inşa edilen hikayeler Antik Yunanlılardan Friglere, Hititlerden Sami halklata kadar herkesi derinden etkilemiştir. Sadece İsis ve Osiris miti bize Hristiyanlıkta karşımıza çıkacak ikonografiyi besleyecektir.
Hint Mitolojisinin dünyanın en eski mitolojisi olduğu iddia edilir. Bazı kaynaklara göre panteonlarında milyonlarca tanrı olduğu söylense de Veda’lara göre 33 asal tanrı mevcuttur. Sanskrit dilinden hareketle bu renkli, kanlı ve canlı dünyayı ziyaret edip tanrıların savaşların ve türlü muziplikleri üzerine uzun bir yola koyulacağız.

Requirements

  • Zoom Uygulaması

Eğitmenin

Pelin Batu

Tarihçi, Yazar

0/5
3 Kurs
0 Yorum
41 Öğrenci
Pelin Batu 1978’de doğdu. Marymount Lisesinden mezun olduktan sonra New York Üniversitesinde edebiyat ve drama okudu. Boğaziçi Üniversitesi tarih lisansını bitirdikten sonra yine aynı okulda Batı Dilleri ve Edebiyatı bölümünde doktorasını tamamladı. Sinema kariyerine Ferzan Özpetek ile başladıktan sonra pek çok filmde oynadı. Belgesellerde görev aldı ve çeşitli televizyon programları yaptı. Arkeoloji ve çevre konularını irdeleyen “Memleket Hikayeleri” adlı bir gezi programı ve “Yüzleşme” adlı bir tartışma programı hazırlayıp sundu. İlk kitabı “Glass/Cam” 2003 yılında Yapı Kredi Yayınlarından çıktı. Bunu 2009 şiir ikinci kitabı “The Book of Winds” (Rüzgarlar Kitabı) yayımlandı.  Bu iki eseri "Resim Defteri" ve "Kayıp Şeyler Divanı" adlı kitapları takip etti. Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı ve pek çok dergide makaleler yazdı. Hala Atlas Tarih dergisinde yazıları yayımlanmaktadır. 2018 yılında daha önce dergilerde yayımlanan şiirlerini “Labirentin” başlığı altında kitaplaştırdı ve “Her Şey bir Hikaye ile Başladı” adlı mitolojik şiirleri İnkilap Yayınlarından çıktı. “Hayatın Seyrini Değiştiren Kadınlar” adlı biyografik eseri 2019 yılında yayımlandı. Türkiye ve çevresinde pek çok sivil toplum örgütüyle çalışıp insan hakları ve çevre meseleleri için çalışmaktadır.
Daha fazla

admin

5.0/5
91 Kurs
3 Yorum
0 Öğrenci
Daha fazla

Yorum yaz

pelin-batu-mısır-hint-mitolojisi

700.00

Seviye
Tüm Seviyeler
Kategori