Rönesans’a İlk Adım: İkonografi

admin
Prof.Dr.Özlem Kumrular
Prof. Dr. Özlem Kumrular
Son Güncelleme Eylül 23, 2022
0 kişi kayıtlı

Atölye Hakkında

Prof. Dr. Özlem Kumrular ile yeni dönem dört haftalık atölyemiz başlıyor..

Rönesans’a İlk Adım: İkonografi
Kendi kendinizin rehberi olun! Müze, kilise gezerken neleri bilmeliyiz? Avrupa resminin büyük bir kısmını oluşturan sembolleri nasıl çözer, göndermeleri nasıl anlarız? Kutsal metinlerden görsel sanat eserlerine aktarılan anlatıları nasıl çözeriz? Avrupa resminde çok sık kullanılan konuları inceliyoruz. Hz. İsa’nın tasvirlerinin ardındaki gizemden mahşer günü sembollerine uzanan bir çözümleme… Semboller, armalar, azizlerin alametifarikaları, hayvanlar.
Hıristiyanlık doktrini Avrupa resminde nasıl kendisini gösterir? Bir resme baktığımız zaman onu nasıl çözümleriz? Azizleri, anlatıları, olayları nasıl ayırt ederiz? Hangi hayvanlar neleri simgeler? Sadece müzelerde değil, gittiğiniz her kilisede kendi kendinizin rehberi olabilmeniz için temel bilgiler bu atölyemizde.

Eğitmenin

admin

5.0/5
54 Kurs
3 Yorum
0 Öğrenci
Daha fazla

Prof. Dr. Özlem Kumrular

0/5
19 Kurs
0 Yorum
7 Öğrenci
1974 yılında İstanbul’da doğdu. Lisansını Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde, yüksek lisansını aynı üniversitenin tarih bölümünde, doktorasını ise İspanya’da, Avrupa’nın en eski üçüncü üniversitesi olan Salamanca Üniversitesi’nde yaptı. 2018 yılında profesörlüğünü aldı. 16. yüzyıl Avrupa-Osmanlı ve Akdeniz tarihi, İspanyol ve İtalyan paleografisi, imgebilim, dini ve sosyal çatışmalar, marjinal sosyal gruplar, Türk korkusu, İslam korkusu, Osmanlı kadınları, Harem, pikaresk roman ve yemek tarihi üzerine çalıştı. Farklı alanlarda dersler verdi. Çeşitli alanlarla uluslararası sempozyumlar düzenledi. Tarih, edebiyat, mizah ve müzik dallarında 23 kitap yayınladı, farklı dillerden 12 kitap çevirdi. Farklı dillerde sayısız makale yazdı, konferanslar verdi. Aşkın Beş Hali adlı romanı İspanya’da 2005 yılında roman- çeşitlilik ödülü aldı. Eserleri 11 dile çevrildi. Blue Jean, Cosmopolitan, Atlas başta olmak üzere pek çok dergide yazdı. Halk TV’de ‘Yüksek Adrenalin’ adlı günlük kültür-sanat programını, Ulusal Kanal’da ise Mehmet Perinçek’le ‘Zaman Treni’ adlı tarih programını hazırladı ve sundu. Metin Uca’nın sahneye koyduğu ‘Çok Püsürlü Tarihi Oyun’, ‘Michelangelo’nun Kamburu’ ve ‘Bunu Mu Demek İstedim’ adlı tek kişilik oyunları yazdı. İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Yunanca, Almanca, Japonca, Osmanlıca, Hırvatça dillerini bilmektedir.​
Daha fazla

Yorum yaz

ikonografi

600.00

Seviye
Tüm Seviyeler