top of page

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV bölümünde lisans öğrencisi olarak, Sinema ve Televizyon’un büyülü dünyasına adım atar. Okul hayatı boyunca, biri tez filmi senaryosu, yirmi adet kısa metrajlı film senaryosu yazar. Kısa metrajlı film senaryolarından ‘Öteki’ ve ‘Hayat Bilgisi’ni filme çeker. ‘Durak’ isimli kısa metraj film senaryosu ‘Kültür Bakanlığı Geleceğin Sineması, Sinema Öğrencilerinin Kısa Film Projelerini Destekleme Yarışması’ senaryo ödülünü alır. Aynı yıl içerisinde filme çeker. Okuldan mezun olmadan girdiği senaryo yarışmasında bir yapımcı senaryo tekniğini çok beğendiğini söyleyerek, senaryo doktorluğu macerasının başlayacağı Medyavizyon Sinema ve Dağıtım Şirketine yönlendirir. Şirkette dağıtımının yapılmasına karar verilecek filmlerin senaryo analizlerini yapmaya başlar. Aynı tarihlerde Z1 Film Atölyesinde Yönetmen Yavuz Özkan’ın sinema filmi çalışmalarına katılır. Yaptığı analizler Yeşilçam ve Yeni Sinemacılarının ilgisini çeker. Gelen talepler üzerine bir haftada beş tane sinema filmi senaryosuna baktığı günlerin ardından, bu oranı iki yıl içerisinde 100’ün üzerine çıkarır. Bu yoğunluktan edindiği deneyimle batılı ülkelerin sinema sektöründe Senaryo Doktoru (Script Doctor) olarak bilinen Türkiye Sinema sektöründe henüz yer edinmemiş bir uzmanlık olan ‘Senaryo Doktorluğu’ kavramını ilk kez kullanarak, yeni bir uzmanlık alanı geliştirir. Bununla ilgili bir web sitesi kurarak, (www.senaryodoktoru.com) site üzerinden çalışmalarını yürütmeye devam eder.


Senaryo yazım çalışmalarını da aksatmayarak, 6.Ulusal Kısa Film Festivali ‘Şiddet’ Konulu Kısa Film Öykü Yarışmasında ‘Rapunzel’ adlı öyküsüyle Mansiyon ödülünü kazanır. Bir süre sonra NTV’nin ‘Türkiye’nin Yönetmenleri’ adlı projesinde, Yavuz Özkan’ın ‘İsimsiz’ adlı kısa filminin Yönetmen Yardımcılığını yapar. TV dünyasındaki macerasını Medyavizyon bünyesinde kurulan D-Smart üzerinden yayın yapan Sinema TV, Sinema TV2, Sinema TV Aile kanallarında fragman metin yazarlığı yaparak devam ettirir.


Senaryo doktorluğu, senaryo yazarlığı, reji asistanlığı ve benzeri alanlarda yaptığı çeşitli işlerin ardından 2011 Yılında ATV’ de yayınlanan ‘AL YAZMALIM’ dizisinde reji asistanlığı yaparak TV dünyasına katkıda bulunur. Eğitimi de ihmal etmeyerek, setten ayrıldıktan bir müddet sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları İSMEK’ te ‘Kısa Film Yapım Usta Öğreticisi’ olarak görev yapar.


Bu arada eğitim hayatına da ara vermez. Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Yeni Medya Anasanat Dalı’nda özel öğrenci olarak devam ettiği Görsel İletişim Dersi için hazırladığı ‘Erk’(deneysel) isimli kısa metrajlı filmi;

Erk – 2015 …. Deneysel, 00:03:33

9. İkinci El Film Festivali, Kısa Filmler Bölümü, Gösterim Seçkisi. 2015

11. Kar Film Festivali, Deneysel Dalı, Finalist. 2015

1. Silüet Ulusal Kısa Film Festivali, Deneysel Dalı, Finalist. 2015

Festivallerinde başarılar elde eder.

İsveç ve Danimarka Film Akademisi Anna&Viyan 4 Bölümlük Mini Dizi Film- Senarist Proje Aşaması

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Film Tasarım bölümünde yüksek lisans öğrencisi olarak eğitimine devam etmekte olup, eğitimde tez aşamasındadır.


Gülçin Gök

Gülçin Gök

EĞİTMEN

Senaryo Yazarlığı Atölyesi

bottom of page