top of page

Pelin Batu 1978’de doğdu. Marymount Lisesinden mezun olduktan sonra New York Üniversitesinde edebiyat ve drama okudu. Boğaziçi Üniversitesi tarih lisansını bitirdikten sonra yine aynı okulda Batı Dilleri ve Edebiyatı bölümünde doktorasını tamamladı.


Sinema kariyerine Ferzan Özpetek ile başladıktan sonra pek çok filmde oynadı. Belgesellerde görev aldı ve çeşitli televizyon programları yaptı. Arkeoloji ve çevre konularını irdeleyen “Memleket Hikayeleri” adlı bir gezi programı ve “Yüzleşme” adlı bir tartışma programı hazırlayıp sundu. İlk kitabı “Glass/Cam” 2003 yılında Yapı Kredi Yayınlarından çıktı. Bunu 2009 şiir ikinci kitabı “The Book of Winds” (Rüzgarlar Kitabı) yayımlandı.  Bu iki eseri "Resim Defteri" ve "Kayıp Şeyler Divanı" adlı kitapları takip etti.


Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı ve pek çok dergide makaleler yazdı. Hala Atlas Tarih dergisinde yazıları yayımlanmaktadır. 2018 yılında daha önce dergilerde yayımlanan şiirlerini “Labirentin” başlığı altında kitaplaştırdı ve “Her Şey bir Hikaye ile Başladı” adlı mitolojik şiirleri İnkilap Yayınlarından çıktı. “Hayatın Seyrini Değiştiren Kadınlar” adlı biyografik eseri 2019 yılında yayımlandı.


Türkiye ve çevresinde pek çok sivil toplum örgütüyle çalışıp insan hakları ve çevre meseleleri için çalışmaktadır.

Pelin Batu

Pelin Batu

EĞİTMEN

Mitoloji Atölyesi

bottom of page