top of page

Mario Levi, 1957 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi.


İlk öyküsünü 1975 yılında yazdı. 1984’ten başlayarak Şalom, Stüdyo İmge, Cumhuriyet, Hokka, Argos, Cumhuriyet Dergi, illiyet Sanat, Gösteri, Gergedan, Varlık gibi çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları çıktı. İlk kitabı ‘Bir Yalnız Adam: Jacques Brel’ 1986’da yayımlandı. Üniversite bitirme tezinden hareketle yazdığı romansı bir biyografi olan bu kitabı, 1990 yılında çıkan ve yazara o yılın Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazandıran ilk öykü kitabı ‘Bir Şehre Gidememek’ izledi. Ertesi yıl ikinci öykü kitabı ‘Madam Floridis Dönmeyebilir’ çıktı. 1992’de ‘’bir uzun hikaye ya da anlatı’’ olan ‘En Güzel Aşk Hikayemiz’ yayımlandı. 1999’da çıkan ‘İstanbul bir Masaldı’, Levi’ ye 2000 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandırdı. 2005’de yeni romanı ‘Lunapark Kapandı’ ile 1983-2004 arasında çeşitli gazete ve dergilerde çıkan yazılarını bir araya getirdiği ‘Bir Yaz Yağmuruydu’ yayımlandı. 2009’da çıkan romanı ‘Karanlık Çökerken Neredeydiniz’i 2010 yılında ‘İçimdeki İstanbul Fotoğrafları’ izledi. ‘Size Pandispanya Yaptım’ ise 2013’te çıktı.


Mario Levi’nin son çıkan kitapları; İstanbul serisinin ilk üçü olan ‘bir Cuma Rüzgarı Kadıköy‘, ‘Bu Salı ve Her Salı Şişli’, ‘O Pazartesi Eminönü’.​Mario Levi, halen Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde lisans ve lisans üstü ’Yazı Yaratımı’ ve ‘Edebiyat’ dersleri vermektedir.

Mario Levi

Mario Levi

EĞİTMEN

Yazı Atölyesi, Kitap ve Edebiyat Kulübü

bottom of page