top of page

Pelin Batu ile Sicilya

Pelin Batu
Pelin Batu

Palermo, Katanya ve Malta...

1.Gün 20 Nisan Cumartesi

16.55 THY uçuşu ile yerel saat 18.30’da Palermo şehrine ulaşıyoruz. Gümrük işlemlerini tamamladıktan sonra otobüsümüz ile otelimize ulaşıp, yerleşiyoruz. Akşam yemeği için şehir merkezindeyiz. Akşam yemeği sonrası Palermo by night….


2.Gün

21 Nisan Pazar

Kahvaltımız sonrası gezimize başlıyoruz. Şehri, Norman Palace’ı, etkileyici mimariye sahip Cappella Palatina’yı ve bir çok tarihi yapıyı Pelin Batu ve rehberimizin anlatımları eşliğinde geziyoruz. Ardından müthiş kıyı kasabası Cefalù’yu keşfediyoruz.


Palazzo dei Normanni, Palermo Kraliyet Sarayı olarak da adlandırılır. Hauteville hanedanı ile Sicilya Krallarının koltuğuydu ve daha sonra Sicilya'nın sonraki yöneticileri için ana iktidar koltuğu olarak hizmet etti. 1946'dan beri Sicilya Bölgesel Meclisi'nin koltuğudur.


Palatine Şapeli, Sicilya'nın Palermo kentindeki Norman Sarayı'nın kraliyet şapelidir. Bu bina, Roger I ve Robert Guiscard'ın adayı fethetmesinden sonraki 12. yüzyılda Sicilya'nın üç kültürlü durumunu gösteren, Bizans, Norman ve Fatımi mimari stillerinin bir karışımıdır.


Arnavut kaldırımlı dar sokakları, nefis ve uzun bir sahil şeridine sahip, tarihi dokusu sebebiyle Unesco Dünya Miras listesine dahil edilen bu muhteşem kenti ziyaret edeceğiz. Fenike, Roma, Yunan ve Arap kültürünün izlerini taşıyan bu orta çağ kasabasında tarihin izlerini arayacağız.


3.Gün

22 Nisan Pazartesi

Otelimizden ayrılıp Catania’ya doğru yola çıkıyoruz. Tarihi Agrigento şehrine ulaşıyoruz. Kenti gezdikten sonra Piazza Armenia’da hareket ediyoruz. Roma Villası’nı ziyaret ettikten sonra öğle yemeğimizi Agriturizmoda’da alıyoruz.


Sicilya'nın güney kıyısında, Akragas (şimdi S. Biagio) nehrinin yakınında, denizden sadece beş km uzaklıkta bulunan Yunan kökenli bir şehir devletiydi. Zirvede olduğu dönemde, şehrin 300.000 kadar nüfusu olabileceği varsayılıyor. Tarihi şehri anlatımlar eşliğinde gezeceğiz.


Piazza Armerina, İtalya'nın Enna ilinde bulunan bir komündür. Muhteşem dar sokaklarında zamanda yolculuğa çıkacağız… Öğle yemeğimiz burada... sonrasında dünyanın en iyi korunmuş yapılarından olan Villa Romana del Casale Roma’yı gezip ve muhteşem mozaiklerini göreceğiz.


Villa Romana del Casale, Sicilya, İtalya'daki Piazza Armerina'ya yaklaşık üç kilometre uzaklıkta yer alan büyük ve özenle hazırlanmış bir Roma villası veya sarayıdır. Kazılar dünyanın en zengin, en büyük ve çeşitli mozaik koleksiyonlarından birini ortaya çıkarmış, bu nedenle de site UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. Villalar ve eserler M.S.4. yüzyıla tarihlenmektedir. Bu muhteşem mozaikleri görme şansına erişeceğimiz muhteşem bir villa..


4.Gün 23 Nisan Salı

Kahvaltımız sonrası Catania’nın en etkileyici bölgelerinden olan Etna eteklerindeki Taormina’dayız… Şarap tadımını burada yapıyoruz. Daha sonra Sirakuza’ya hareke edip, Ortigia Adası’nda mola vereceğiz. Pargum ve Zeytinyağı tadımı sonrası Pozzalo’ya hareket edip akşam 21.00 Feribotu ile Malta’ya geçiyoruz.


Volkanik bir dağ olan Etna ile İyon Denizi, Sicilya'nın efsanevi tatil kasabası olan Taormina için sinemaya yaraşır bir görsellik içerir.


Etna Yanardağı’nın muhteşem manzarası eşliğinde muhteşem kenti geziyoruz.


Pelin Batu şarap tarihi anlatımı eşliğinde Taormina’da Etna manzarası eşliğinde şarap tadımı..


5.Gün 24 Nisan Çarşamba

Kahvaltımız sonrası tüm gün Valetta ve Üç Şehirler gezimize başlıyoruz. Pelin Batu ve rehberimizin anlatımları eşliğinde şehrin tadına varıyoruz. Akşam sürpriz eğlence!


6.Gün

25 Nisan Perşembe

Kahvaltı sonrası Malta’da ikinci günümüz başlıyor. Otelimizde çıkış işlemlerimizi yaptıktan sonra Medina, Mosta, Tebeşir Kayalar gezimize başlıyoruz yine anlatımlar eşliğinde.. Ardından uçağımıza binmek üzere havalimanına hareket ediyoruz.

20-25 Nisan 2024

5 Gece

dna-logo.png
Yorumlar
Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note*
bottom of page