top of page

VEDA

Yazar: Ece Aktuna Akın


"Nasıl da gülümseyerek bakıyorsun hayata. Öldüğünden haberi yok fotoğraflarının."

Murathan MUNGAN


Tanrım şimdi burada onu toprağa vermek bir rüya mı? Nasıl olur bu? Bir yanı sanki hep çocuk kalmış, eşsiz bilgilerle, aynı zamanda üstün insanlık kabiliyetiyle donanmış, hepimizin içine işleyen sakin dokunaklı ses tonuyla bize edebiyatın sırlarını fısıldayan Mario Hocamız, canımız… Demeye dilim varmıyor.


Tabutun içinde yatıyor. Kefeni açtılar. Eşi onu son yolculuğuna uğurladı.


“Mario canım. Bak ne çok insan var. Senin için burada herkes.” Ağlayarak veda etti. Üstüne parça parça toprak attılar sonra. Sonra kırmızı karanfiller. Fenerbahçe bayrağı örttüler üstüne. O çok sevdiği takımın bayrağını. Bir dersimizde “Böyle sakin olduğuma bakmayın. Kaybettiğimizde çok sinirleniyorum.” Demişti. Bizim için gerçekten inanılmazdı. Öyle sakin öyle tatlı ve sabırla anlatıyordu ki. Ondan di’li geçmiş zamanda bahsediyor olmak kahrediyor beni. Kısa bir zaman olmasına rağmen yıllardır tanıdığım birçok insandan daha özel oldu benim için Mario Levi. Yüreklerimizin bağ kurmamızı sağlayan ortak bir lisanı vardı sanki. Onu bir arkadaş, bir ağabey gibi sevdim. Onu öğretmenim gibi sevdim. Daha önce ona okuduğum bir yazımda Mario Hoca bana ışık oldu demiştim.


Işığım söndü.


Defalarca ve sonsuz kere teşekkür ederim Mario Hocam. Sizi tanımak hayatımın şansıydı. Şimdi kanadı kırık bir kuş gibiysem sizi çok sevmenin ve sizi tanımanın, sizden beslenmenin eşsiz değerindendir.


Bu dünyada gerek eserleri gerek kalplerimize sızan sevgisiyle unutulmayacak izler bırakan sevgili öğretmenim “Hoşça kal!”


*Kendimi acaba hocamız bu yazım için ne söyleyecek diye düşünürken yakalıyorum. Söyleşisinde imzaladığı kitaplara bakarken iyi ki diye geçiriyorum içimden. Keşke bu bir rüya olsaydı ve yine aynı gün ve aynı saatte ekranda gülen şefkat dolu bakışlarıyla bize engin bilgilerini aktarsaydı.

Olmuyor.

Radyoda Mahler çalıyor, ben ağlıyorum.

132 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page